Rozwiążesz zagadkę matematyczną, z którą radzą sobie pszczoły? Sprawdź w małym teście

Pszczoły od ludzi dzieli wiele szczebli ewolucji, ale i tak potrafią one zaskoczyć swoją inteligencją. Te owady są mistrzami w logistyce, a do tego potrafią rozwiązać skomplikowane problemy matematyczne. Możesz spróbować zmierzyć się jednym z nich.

Mamy sznurek, który sklejamy na końcach. Następnie staramy się go tak ukształtować, żeby "ogrodził" jak największą powierzchnię. Innymi słowy, by stosunek obwodu sznurka do pola powierzchni, który sobą ogranicza, był jak najmniejszy. Poniżej mamy trzy warianty, jak możemy ułożyć naszą linę. Który jest najbardziej wydajny?*

Patryk Domozych

Zapewne się już domyślacie, że najbardziej wydajny jest sześciokąt. 4-metrowy sznurek w formie kwadratu ogranicza powierzchnię 1 metra kwadratowego, trójkąt - 0,88 metra, a sześciokąt foremny aż 1,16 metra. Dlatego pszczoły w ten sposób budują swoje gniazda. Natura nie cierpi marnotrawstwa.

Logistyczni mistrzowie

Nie jest to jedyny przykład ich niezwykłej inteligencji. Od dawna wiadomo, że owady są mistrzami w logistyce. Udaje im się rozwiązać problem, który trapi wszystkich zajmujących się transportem - jak znaleźć najszybszą trasę między punktem A i punktem B. Dodatkowo chętnie dzielą się wiedzą z innymi owadami. Jak podaje PBS pszczoły potrafią się uczyć, a potem tę wiedzę przekazywać innym osobnikom.  

Naukowcy pokazali badanej pszczole, że gdy mała kulka trafi do środka danej strefy, to owad otrzyma nagrodę. Pszczoła nie miała problemów z odtworzeniem tej czynności samodzielnie, a potem nauczyła tego samego swoją koleżanka z roju. Film z eksperymentu można zobaczyć na tej stronie.

Znają zero

Co jednak najciekawsze w przypadku pszczół, są one zdolne do pewnego rodzaju abstrakcyjnego myślenia. Pojmują bowiem koncepcję liczby zero. Czegoś, czego nie ma, a jednak istnieje. Nasze pociechy czasami mają trudność ze zrozumieniem tej abstrakcyjnej liczby, ale pszczoły dają sobie z nią radę. Skąd to wiemy? Z eksperymentu o pisanego przez portal NewScientist

Pszczoły miały do wyboru kilka platform, na które mogły przylecieć. Różniły się one liczbą umieszczonych kształtów. Im mniej ich było, tym nagroda była większa. W końcu pszczoły miały do wybory platformę z jednym kształtem oraz bez żadnego. Wybrały to drugie, wiedziały więc, że nic jest mniejsze o jednego. To dowodzi, że rozumieją, co to zero. 

Ty też możesz pomóc

Jak widzimy, pszczoły mogą zaimponować nam na wiele sposobów. Ty również możesz im zaimponować okazując swoją dobroć i szczodrość. Pszczoły potrzebują naszej pomocy, by przetrwać. Możesz to zrobić wchodząc na tę stronę i adoptując pszczołę! 

*W zagadce moglibyśmy dodać jako jeden z wariantów - okrąg. Pojedynczo jest on wydajniejszy od sześciokąta, ale zgrupowany już nie. Nie da się bowiem ściśle ułożyć okręgów obok siebie, w odróżnieniu od kwadratów, trójkątów czy sześciokątów. Zawsze zostanie mnóstwo miejsca pomiędzy, o czym mogą zaświadczyć m.in wszyscy, którzy pomagali przy organizowaniu wesel i pakowali kartony z butelkami trunków lub napojów orzeźwiających.