Rozwiążesz zagadkę matematyczną, z którą radzą sobie pszczoły? Sprawdź się w małym teście

Pszczoły od ludzi dzieli wiele szczebli ewolucji, ale i tak potrafią one zaskoczyć swoją inteligencją. Te owady są mistrzami w logistyce, a do tego potrafią rozwiązać skomplikowane problemy matematyczne. Możesz spróbować zmierzyć się jednym z nich.

Bierzemy sznurek. Sklejamy jego końce ze sobą. Następnie staramy się tak ukształtować sznurek, żeby "ogrodził" jak największą powierzchnię. Innymi słowy, by stosunek obwodu sznurka do pola powierzchni, który ogranicza, był jak najmniejszy. Poniżej mamy trzy warianty, jak możemy ułożyć naszą linę, w formie sześciokąta/sześcioboku foremnego, kwadratu oraz trójkąta prostopadłego. Musisz wskazać, który jest najbardziej wydajny?*

ZagadkaZagadka Patryk Domozych

Zapewne domyślacie się już, że najbardziej wydajny jest sześciokąt. 4-metrowy sznurek w formie kwadratu ogranicza powierzchnię 1 metra kwadratowego, trójkąt - 0,88 metra, a sześciokąt foremny aż 1,16 metra. Dlatego pszczoły używają tej figury geometrycznej w czasie budowy swoich gniazd. Natura nie cierpi marnotrawstwa.

Logistyka i matematyka

Nie jest to jedyny przykład ich niezwykłej inteligencji. Udaje im się rozwiązać problem, który trapi wszystkich zajmujących się transportem - jak znaleźć najszybszą do pokonania trasę między punktem A i punktem B. W dodatku potrafią dzielić się tą wiedzą z innymi owadami.

Co jednak najciekawsze w przypadku pszczół, są one zdolne do pewnego rodzaju abstrakcyjnego myślenia. Pojmują bowiem koncepcję liczby zero. Nasze pociechy czasami mają trudność ze zrozumieniem tej abstrakcyjnej liczby, ale pszczoły dają sobie z nią radę. Skąd to wiemy? Z eksperymentu opisanego przez portal NewScientist.

Pszczoły miały do wyboru kilka platform, do których mogły podlecieć. Różniły się one liczbą umieszczonych kształtów. Im mniej ich było, tym nagroda była większa. W końcu pszczoły miały do wybory platformę z jednym kształtem oraz pustą. Wybrały tę drugą. Pojmowały więc, że nic czyli zero jest mniejsze o jednego.

Chcesz pomóc pszczołom?

Jak widzimy, pszczoły mogą zaimponować nam na wiele sposobów. Ty również możesz im zaimponować okazując swoją dobroć i szczodrość. Pszczoły potrzebują naszej pomocy, by przetrwać. Możesz to zrobić wchodząc na tę stronę i adoptując pszczołę!

*W zagadce moglibyśmy dodać jako jeden z wariantów - okrąg. Pojedynczo jest on wydajniejszy od sześciokąta, ale w zgrupowany z innymi już nie. Nie da się bowiem ściśle ułożyć okręgów obok siebie, w odróżnieniu od kwadratów, trójkątów czy sześciokątów. Zawsze zostanie mnóstwo miejsca pomiędzy, o czym mogą zaświadczyć m.in wszyscy, którzy pomagali przy organizowaniu wesel i pakowali kartony z butelkami trunków lub napojów orzeźwiających. 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.